Fudbal

Po navici – Javor u Ivanjici bolji od Pazaraca

U najavi utakmice 2. kola Mozzart Bet Super lige Srbije, između Javor Matisa i Novog Pazara, provukla se zanimljivost – da Pazarci u Ivanjici nisu slavili otkad se oba rivala takmiče u saveznom rangu takmičenja (prvoj i drugoj ligi Jugoslavije, SCG i Srbije). Na radost navijača i svih u taboru Ivanjičana, tradicija je nastavljena, a Javor je u 31. međusobnom okršaju u prethodne dve decenije slavio i jubilarni 20. put.

Sem kraćih naleta gostiju nakon vođstva Javora, puleni Radovana Ćurčića držali su sve pod svojom kontrolom kišne subotnje večeri kraj Moravice. Kao da su želeli da požure i steknu prednost pre naleta najavljenog nevremena, igrači Javora su od samog starta krenuli veoma žustro ka golu Novog Pazara.

Nije u 6. minutu bilo nikoga pred golom Mirkovića da isprati oštar centaršut Gojkovića, koji je završio pored gola, da bi svega nekoliko minuta kasnije, golman Novog Pazara morao da interveniše i spasi svoj tim. Gigić je gađao, iskosa sa leve strane, međutim, malo niže nego što je bilo potrebno, pa se istakao čuvar mreže gostiju. Ipak, u 13. minutu bio je nemoćan.

Presekao je loptu kapiten Miletić na centru igrališta, kao brzi voz protutnjao niz levu stranu, dobio pravovremeni pas od Tanka, a potom isti takav, prizeman i oštar, poslao po zemlji na drugu stativu. Baš gde je trebalo došao je Petar Gigić i ovoga puta pogodio. Javor je poveo.

Videlo se i ovom prilikom da će ove sezone tranzicija biti jedno od ubitačnih oružja ekipe Javora.

Tek tada prenuli su se gosti i došli u situaciju da ugroze rivala. Prvi pokušaj iz daljine bio je dovoljan samo da Strahinja Manojlović okvasi rukavice, dok je drugi pokušaj, iz slobodnog udarca doneo i predivnu paradu golmana Javora. U 22. minutu, desila se situacija koji će stručni štab Javora sigurno analizirati i pokušati da eliminiše pred naredne utakmice. Tekao je napad gostiju po desnoj strani, lopta je došla u kazneni prostor, a tamo ju je sačekao Obradović i neometan propustio priliku koju je bilo teže propustiti nego realizovati. Sve ove situacije desile su se u periodu od nekoliko minuta, dovoljne da domaći shvate da opuštanja ne sme biti. Ipak, mogli su gosti i u 30. minutu da iskoriste krizu u igri Javora, ali je odbitak od noge jednog defanzivca Ivanjičana završio tik pored stative.

Tek u finišu prvog dela trgao se Javora i pripretio preko Kempbela, koji je pretrčao gotovo 70 metara u kontri, ali je zaustavljen faulom na ivici kaznenog prostora, nakon čega nije bilo opasnosti.Već na startu drugog dela Javor je poveo.

Nakon slobodnog udarca, lopta je došla do Gigića, koji je centrirao i sjajno pronašao Obradovića, kojem nije bilo teško da pogodi mrežu Mirkovića. Bilo je to 2:0.Blickrig Ivanjičana kompletiran je četiri minuta kasnije.Gojković je podelio dobar pas za Gigića, a napadač Javora kao na tacni poslužio Kempbela i upisao drugo dodavanje na utakmici, za 3:0.

Sjajnih 10 minuta drugog dela završeno je pogotkom Pazaraca. Mladi Adešina pronašao je rupu u postavci Javora, šutirao sa 20-ak metara veoma precizno i savladao Manojlovića.

Nakon toga, sručila se veoma jaka kiša na Ivanjicu, a uslovi za igru postajali su sve teži. U takvoj igri, bilo je bitno čuvati se greške i zaštititi svoj gol, u čemu je prednjačio Babakari Dukure, koji je, poput svog sunarodnika, Patrika Vieire, pokrivao ceo teren i odbijao svaki pokušaj rivala.

Do kraja utakmice, Manojlović je još jednom paradom zaštitio svoj gol, dok je Javor preko Bosića i Tanka mogao i do ubedljivije pobede.